Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatnie miesiące to coraz lepsza sytuacja na rynku pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie osiągnęło najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku bieżącego roku wynosiło 8,2 procenta, a jakieś spadki zanotowano w 14 ze wszystkich województw. Taka sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą pojawić się u nich problemy z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością sytuacja tego typu jest widoczna w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od kilku lat ludzie są świadomi tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Jednak identyczna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz większej ilości branż, również w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu jest bardzo korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, lecz i dla całości gospodarki, którą może napędzić odpowiedni wzrost wypłat. Dodatkowo coraz większe znaczenie mają dodatkowe benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Można do nich między innymi zaliczyć sportowe karty, opiekę zdrowotną czy też ubezpieczeniowe pakiety dla pracowników i ich rodzin.

Co ciekawe, trendy w naszym kraju są całkowicie inne, niż na całym świecie, gdzie obserwuje się regularny wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w 2017 roku ilość ludzi bez pracy może sięgnąć poziomu powyżej dwustu milionów. Najważniejszym powodem takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew opiniom licznych osób, technologiczny postęp i coraz większa automatyzacja nie mają dużego wpływu na poziom bezrobocia. Tego typu hasła słyszy się często od dwustu lat, a cały czas pomimo wykorzystywania dużej liczby urządzeń i maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą spowodować wymieranie niektórych zawodów i powstawanie zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie muszą inwestować we własny rozwój i nie obawiać się zmian.