O czym należy pamiętać podczas szukania swojej pierwszej pracy.


O tym, jak będzie się rozwijać czyjaś zawodowa kariera w znacznej mierze będzie zależało od tego, gdzie się zacznie na samym początku. Z takich też powodów przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dobrze przemyśleć, czy tam jednak będzie miejsce, o którym się będzie marzyło. Oczywiście nie w każdych okolicznościach będzie możliwość wyboru, lecz czasami będzie lepiej nieco dłużej poszukać niż później narzekać na złą decyzję.

Na samym początku trzeba zaznajomić się z wybraną firmą, ocenić jaką mam na rynku pozycję i to, co do tej pory udało się jej osiągnąć. Trzeba zorientować się też, jak jest oceniana jako pracodawca i jakie panują w niej warunki pracy. W tym przypadku świetnym źródłem tego typu informacji będą w pierwszej kolejności aktualni i przeszli pracownicy, jacy będą mogli mnóstwo interesującego powiedzieć o miejscu, w jakim pracują.

W praktyce głównym aspektem podczas wyboru pierwszej firmy jest wynagrodzenie, i chyba długo nie zmieni się nic w tym zakresie. Wiadomo, że rozpoczynając pierwszą pracę na samym początku pułap pensji może być niski, ale warto związać się z firmą, jaka może dać ciekawe możliwości.

Ale w ostatnim czasie coraz więcej osób przy podjęciu decyzji uwzględnia również czynniki pozapłacowe. I w wielu przypadkach to właśnie te dodatki są istotnym argumentem w kuszeniu najlepszych kandydatów. Dlatego też w czasie negocjacji należy dowiedzieć się, co dana firma może zaoferować, a w pierwszej kolejności dobrze się zastanowić, które mogą być dla nas ważne.

O ile zaczynając zawodową karierę pierwsze parę lat to intensywna nauka, to później wielu pracowników staje w miejscu z zawodowym rozwojem. Tak więc warto przy składaniu swojego CV dowiedzieć się, jakie i w tej kwestii będą możliwości, czy przyszły pracodawca zapewni odpowiednie szkolenia dobrane do potrzeb i preferencji konkretnej osoby.

Na sam koniec wspomnieć też należy o atmosferze oraz klimacie panujących w miejscu pracy. W końcu będzie się w niej spędzać blisko jedną trzecią życia, więc byłoby bardzo dobrze, aby czas ten nie stał się przykrym, niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o tę rzecz należy się dowiedzieć, jeżeli będzie się poszukiwało swojego pierwszego zatrudnienia.