Jakich zawodów jest największy niedobór na naszym rynku pracy.

<!–more–>Ostatnio firmy zaczynają mieć coraz więcej problemów z wyszukaniem pewnych ludzi do pracy, obecnie jest to prawie pięćdziesiąt procent wszystkich firm. Jak można zauważyć, sytuacja o takim charakterze ma miejsce w wielu gospodarkach, zaś nasz kraj znajduje się sporo powyżej średniej w ogólnej statystyce. Jest to skutkiem paru różnych powodów i z pewnością z takiej sytuacji są mocno zadowoleni pracownicy.
Opisywane problemy z zatrudnieniem zaczynają mieć przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja między innymi dotyczy kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, jak również inżynierów i specjalistów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, stawiającym pośród najbardziej poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to po statystykach widać co innego. Co prawda zatrudnienie porządnej osoby do działu IT bez przerwy jest trudne, to jednak w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od paru lat jest zatrudnić sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest niezwykle duża i obejmuje sporo zawodów. Tak więc szukani są elektrycy, monterzy i mechanicy, dużym wzięciem cieszą się również stolarze, hydraulicy oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach coraz ciężej jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną bardzo szukaną i trudną do znalezienia grupą zawodów są zawodowi kierowcy, głównie autobusów i ciężarówek, a następnie inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przypadły w udziale usługowej i gastronomicznej branży – najróżniejsze hotele i restauracje także łatwo mieć nie będą jeżeli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o porządne osoby na różne stanowiska.
Aktualnie coraz częściej zauważyć można w sporej ilości branż coraz większą walkę o pracownika. Przedsiębiorstwa które chcą zatrudnić nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, jakimi przede wszystkim będą zwiększone wynagrodzenia.