Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

<!–more–>Ostatnio właściciele firm zaczynają mieć coraz większe problemy z wyszukaniem pewnych ludzi na rozmaite stanowiska, aktualnie ma taki problem blisko 45 procent firm. Jak można zauważyć, tego typu sytuacja będzie miała miejsce w wielu państwach, zaś Polska znajduje się sporo powyżej średniej w tym zestawieniu. Jest to rezultatem paru różnych przyczyn i z całą pewnością z takich okoliczności są zadowoleni pracownicy.
Prezentowane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają firmy działające w różnych branżach, sytuacja tak naprawdę dotyczy wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale też specjalistów oraz inżynierów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, które stawiają pośród poszukiwanych zawodów informatyków, to statystyki pokazują co innego. Co prawda znalezienie porządnej osoby do działu IT nadal rodzi spore problemy, to jednak wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od kilku lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak niezwykle duża i obejmuje wiele zawodów. Tak więc szukani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym wzięciem cieszą się również stolarze, spawacze i operatorzy wózków widłowych. We wszystkich tych branżach bardzo ciężko jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Następną bardzo szukaną i trudną do znalezienia grupą zawodów są kierowcy z doświadczeniem, głównie samochodów ciężarowych i autobusów, a później inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przypadły w udziale branży usługowej i gastronomicznej – różnorakie restauracje oraz hotele również łatwo mieć nie będą jeżeli chcą rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby na różne stanowiska.
Obecnie niejednokrotnie zobaczyć można w licznych branżach rosnącą rywalizację o pracownika. Firmy jakie chcą pozyskać nowych muszą zaproponować coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, jakimi w pierwszej kolejności będą podwyżki wynagrodzeń.