W jakiej sytuacji przychodzi czas na przekwalifikowanie się.

Na pracy większość osób spędza dużą część życia, niejednokrotnie będzie to nawet do kilkunastu na dzień. Dlatego też to, jak będziemy się w pracy czuli w dużym stopniu się odbija na reszcie spraw, wykorzystaniu czasu wolnego czy relacjach z rodziną oraz przyjaciółmi. Zbyt duże napięcie i stres mogą bardzo negatywnie wpłynąć również na zdrowie danego pracownika.
W chwili gdy sytuacja staje się zbyt trudna, to może najwyższy czas zastanowić się nad zmianami, czasami trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czy kłopoty sprawia szef, u jakiego ma się zatrudnienie, czy jednak co się w pracy robi. W pierwszej sytuacji mówi się o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadać warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wysokość pensji.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie daje rady cieszyć z tego, czym się zajmuje, to wtedy do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W tego typu przypadkach przestaje się dostrzegać jakiekolwiek pozytywy, może zacząć brakować jakichkolwiek chęci do rozwijania się i planowania swojej przyszłości zawodowej.
W pierwszym przypadku często wystarczy poszukać innej firmy, żeby sytuacja wróciła do normy. Przypadek drugi będzie się najczęściej wiązał ze zdobyciem nowego zawodu, co jednak nie oznacza wcale, że zaczyna się wszystko od nowa, a umiejętności, które się ma stają się zbędne. W wielu przypadkach właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bywają bardzo pomocne w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawy wielu osób zapewne będzie budził czas, jaki może być potrzebny do kompleksowego zmienienia swojego zawodu. Tu nie ma ściśle określonych reguł, wiele zależało bowiem będzie od tego, czym się będzie chciało w życiu zajmować. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet potrzebne kilka lat aby osiągnąć biegłość, ale w niejednym przypadku wystarczy kilka miesięcy.
Ważną rzeczą jest też to, kto może służyć pomocą w czasie ustalania swojej przyszłości zawodowej, czy zająć się tym samemu, czy jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy. Zastanowić się można nad spotkaniem z doradcą zawodowym, często także na terenie urzędów pracy można otrzymać możliwość skorzystania z pomocy.