Kiedy przychodzi pora na przekwalifikowanie się.

W miejscu pracy duża część z nas spędza większość swojego życia, niekiedy będzie to nawet więcej niż dziesięć dziennie. Dlatego też to, jak się tam czujemy odbija się w dużym stopniu na pozostałych sprawach, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Ciągły stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają również na zdrowie danego pracownika.
W momencie gdy sytuacja staje się nie do zniesienia, to może nadszedł już czas żeby zastanowić się nad zmianami, czasem trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. Po pierwsze należy wiedzieć, czy problemy sprawia szef, u jakiego się jest zatrudnionym, czy jednak co wykonuje się w pracy. W pierwszym przypadku mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość wynagrodzenia.
Jeżeli natomiast dana osoba bez względu na warunki, w jakich pracuje nie potrafi się cieszyć z tego, czym się ma zajmować, to wówczas do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, zaczyna brakować jakiejkolwiek motywacji do dalszego rozwoju i sterowania swoją karierą zawodową.
W pierwszym przypadku niejednokrotnie wystarczy poszukać innego pracodawcy, żeby sytuacja wróciła do normy. Przypadek drugi wiąże się najczęściej z przekwalifikowaniem, które bynajmniej nie oznacza, że zaczyna się wszystko od początku, a umiejętności, które się zdobyło przestają być potrzebne. W wielu przypadkach właśnie wcześniejsze doświadczenia bywają bardzo pomocne w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawę wielu osób zapewne będzie budził czas, którego będzie się potrzebować do kompleksowej zmiany dotychczasowego zawodu. Tutaj nie ma ściśle określonych reguł, wiele będzie bowiem zależało od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. Przy zawodach bardziej specjalistycznych niezbędne może być nawet parę lat aby osiągnąć biegłość, ale w wielu przypadkach wystarczy kilka miesięcy.
Ważnym aspektem jest również to, kto może służyć pomocą w czasie ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy zrobić to samemu, czy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Można zastanowić się nad spotkaniem z zawodowym doradcą, niejednokrotnie również na terenie urzędów pracy można uzyskać możliwość konsultacji zawodowych.